Bibliografia

Narodila som sa v Revúcej. Absolvovala som školy:

  • Základná škola Banská Bystrica (ročník 1 – 5)
  • Základná škola Nové Mesto nad Váhom (ročník 6 – 9)
  • Gymnázium Nové Mesto nad Váhom
  • Gymnázium Senica (maturita)
  • Právnická fakulta UK Bratislava

Začala som publikovať časopisecky krátke prózy v Slovenke, poviedky a detektívne príbehy na pokračovanie pre deti v Kamarátovi a preklady z francúzštiny v Živote a Exprese. Spolupracovala som s rozhlasom a televíziou. Knižne som debutovala zbierkou poviedok pre dospelých Jazero (Slovenský spisovateľ, 1980), nasledovala zbierka poviedok Klebetnica (Slovenský spisovateľ, 1985).

Séria detektívok pre mládež Záhada pre Adrianu

V roku 1990 mi vyšla detektívka pre deti Hľadajte muža v maske! (Arkus, 1990), v ktorej sa po prvý raz zjavuje postava 11-ročnej Adriany, ktorá sa chce stať kriminalistkou.

Tento námet som prepracovala a opäť vydala pod názvom Adrianin prvý prípad (Arkus, 1996), ktorý bol ocenený bratislavskou Bibianou ako Najlepšia detská kniha jesene 1997.

Tento príbeh sa stal prvým dielom série detektívok pre mládež Záhada pre Adrianu (pre deti od 10 rokov). V roku 2005 vyšla táto kniha v druhom vydaní, v roku 2015 v treťom vydaní.

V tejto sérii vystupuje netradičná dvojica detektívov: 11- ročná školáčka Adriana a jej nekonvenčná a trochu výstredná stará mama.

Ďalšie diely tejto série sú Stratený egyptský poklad (Arkus, 2003 ), ktorý vyšiel aj v druhom vydaní (Arkus 2011) a Zabudnutá africká kliatba (Arkus, 2004).

Pripravuje sa aj ďalšie vydanie 3. dielu Zabudnutá africká kliatba.

Momentálne pracujem na 4.pokračovaní tejto série.

Všetky tri diely tejto série vyšli aj v českom preklade v pražskom vydavateľstve Víkend.

 

Pre deti som pripravila aj pracovné zošity – detektívne príbehy na doplňovanie Kto kradol cirkuse Zlatá hviezda (1996), Kto vyčíňal v Starom lese (1997) a čo sa prihodilo vo filmovom ateliéri bratov Maxovcov (1999) – s kratučkým sprievodným textom a hádankami, ktoré musí detský čitateľ postupne riešiť, aby odhalil páchateľa..

Séria detektívok pre menšie deti Detektív Ihlička

Neskôr som sa rozhodla tieto príbehy spracovať knižne ako sériu Detektív Ihlička. Prvý prípad tohto detektíva vyšiel pod názvom Kto kradol v cirkuse Zlatá hviezda (december 2010).

Táto séria je určená pre deti od 6 rokov, naplánované sú zatiaľ ďalšie 2 – 3 diely.

Pátračom v tejto sérii je detektív Ihlička, ktorý je známy tým, že nájde všetko, dokonca aj ihlu v kope sena.

Séria dobrodružných kníh pre menšie deti Hádajkove dobrodružstvá

Hádajko, známy z rovnomenného časopisu, ktorý píšem a ktorý v každom čísle rieši nejakú záhadu, si postupne medzi deťmi získal takú obľubu, že som sa rozhodla predstaviť ho aj ako hrdinu knihy! A tak sa zrodila séria Hádajkove dobrodružstvá:

Strašidelný hrad (Hádajkove dobrodružstvá 1., Arkus 2013)

Hádajko prichádza na hrad Orlia hliadka, kde vraj straší. S nejakým tým strašidlom sa naozaj stretne a dokonca dostane aj úlohu: musí nájsť stratený vzácny meč. Keďže meč sa stratil ešte v stredoveku, Hádajko sa musí do toho stredoveku akosi tiež dostať. Podarí sa mu to, a ocitne sa rovno uprostred rytierskeho turnaja, kde sa pre neho začne nepretržitá reťaz krkolomných dobrodružstiev…

Dračí zub (Hádajkove dobrodružstvá 2., Arkus 2014)

Hádajkov kamarát, trpaslík Ctibor, vážne ochorie a vyliečiť ho môže iba liek zo zubov draka, ktoré sa nachádzajú kdesi v horách. Hádajko sa rozhodne dračie zuby nájsť,  no v horách naďabí na samotného draka. Ak však chce získať jeho zuby, musí sa vrátiť až do stredoveku. Hádajko sa teda znova vydá do stredoveku a prežíva ďalšie dobrodružstvá, nad ktorými sa však ustavične vznáša tieň draka, so zubami ktorého to teda rozhodne nebude mať také jednoduché, ako si predstavoval na začiatku…

 

Knižná tvorba pre dospelých:

V roku 2010 mi vyšiel román zo súčasnosti pre dospelých s prvkami mystického trileru pod názvom Kvapky ohňa.

Časopisy:

Pre mladšie deti píšem a vydávam 2 časopisy: Detské doplňovačky (hádanky, doplňovačky a iné hlavolamy – vždy na nejakú konkrétnu tému), momentálne vychádza 11. ročník (periodicita 6 x za rok) a Hádajko (v každom čísle jedna záhada, ktorú dieťa vyrieši tak, že postupne rieši čiastkové úlohy) momentálne vychádza 5. ročník (periodicita 9 x za rok).

Preklady:

Prekladám z francúzštiny: série pre dievčatá Tancuj! – nateraz 6 dielov, Do sedla – nateraz 4. diely, Ty a ja – zatiaľ 4 diely, fantasy príbeh Biely lev (Fredrick d’Anterny), román pre ženy Rebelka Bianka (Jacqueline Monsigny), Môj pes ide do školy – román pre deti, 3 knihy zo série 100% HRY: Hry na prázdniny, Relaxačné hry, Hry na voľný čas, detské encyklopédie 250 otázok a odpovedí, Vieš, že… , nateraz 4 tituly zo série encyklopédií Otázky/odpovede: Kone a poníky, Divé zvieratá, Piráti, do tlače sa pripravuje 4. diel Hrady. Práve pracujem na preklade diela Jacqueline Monsigny s pracovným názvom: Floris– cárov syn (pre dospelých).

Prekladám i z češtiny: sci-fi séria J.M.Trosku Kapitán Nemo 1.-3., dva tituly Jaroslava Foglara (Prístav volá, Príbeh Svornej sedmy)

Scenáre:

Som autorkou filmovej poviedky k filmu Princezná z vilovej štvrte a scenára k televíznej komédii Čierna jazda.